bip

logo

Przedszkole Publiczne Nr 29 Rzeszów, Wyspiańskiego 16 A
A A A
contrast contrast
letter spacing contrast+

MAMO, TATO JA JUŻ IDĘ DO PRZEDSZKOLA

Poniżej przedstawiamy Państwu kilka najważniejszych uwag związanych z pobytem dziecka w przedszkolu:

ADAPTACJA:

3-latek przychodząc po raz pierwszy do przedszkola, pomimo spotkania tu życzliwych mu osób odczuwa nadal silną więź emocjonalną z mamą i innymi domownikami. Nowa sytuacja staje się więc niezwykle trudna dla dziecka, gdyż po trzyletnim pobycie z mamą przychodzi moment, gdy nagle musi się z nią rozstać.

Musi rozstać się z osobą, która była dla niego ostoją bezpieczeństwa, była w każdej potrzebie i na każde zawołanie. Ta nowa sytuacja, nowe warunki, nowe otoczenie budzą w dziecku niepokój, niepewność, a nawet strach. Malucha przeraża płacz innych dzieci, hałas, śmiech, głośne rozmowy. Potrzebne są mu więc pewne doświadczenia wyniesione podczas pobytu w grupie i czas, aby w pełni zaakceptować nową rzeczywistość i do niej się odpowiednio przystosować.

Opierając się na dorobku fachowej literatury z zakresu adaptacji można stwierdzić, iż dziecko 3-letnie musi zaakceptować i przystosować się do: nauczycieli i innych pracowników przedszkola, przebywania w dużej grupie dzieci, zupełnie nowego trybu życia, unormowanego rozkładu dnia, wymagań stawianych przez wychowawców w zakresie czynności samoobsługowych i wymagań związanych ze sposobem korzystania z zabawek i urządzeń będących do dyspozycji dziecka, innej niż w rodzinie pozycji społecznej.

 

Co robić, aby dzieci z uśmiechem przychodziły do przedszkola i czuły się tu bezpiecznie?

A oto kilka rad dla rodziców, które pomogą zminimalizować negatywne skutki adaptacji dzieci 3-letnich do przedszkola:

·        nie należy przeciągać pożegnania w szatni,

·        należy stopniowo wydłużać czas pobytu dziecka w przedszkolu,

·        nie zabierać dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli zrobi się to choć raz, dziecko będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić;

·        nie należy obiecywać: jeśli pójdziesz do przedszkola to coś dostaniesz; kiedy odbiera się dziecko można dać mu maleńki prezent, ale nie może to być forma przekupywania;

·        nie należy pytać dziecka, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres;

·        jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze należy zastanowić się nad możliwością odprowadzania go przez tatę, rozstania z tatą są mniej bolesne;

 

·        pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem!

STRÓJ:

Strój przedszkolny powinien być nie tylko wygodny, ale także łatwy do zdjęcia i założenia przez dziecko.

Ubranie do zabawy w sali czy na placu musi być łatwe do samodzielnego zdejmowania i zakładania, spodenki i spódniczki na gumkę - dziewczynki powinny mieć zawsze na zmianę dresowe spodnie w których będzie im bezpiecznej i łatwiej poruszać się na placu zabaw.

Obuwie zmienne powinno posiadać antypoślizgową podeszwę, najlepiej zapinane na rzep z wkładką pochłaniającą wilgoć.

Ubranie koniecznie na „cebulkę”, które zabezpiecza przed przegrzaniem lub zziębnięciem.

Biżuteria pozostaje w domu, gdyż może stanowić zagrożenie dla dziecka i jego kolegów. Dzieci nie przynoszą biżuterii do przedszkola. Przedszkole nie odpowiada za ich zgubienie czy zniszczenie.

Dzieci nie przynoszą do przedszkola ostrych przedmiotów, zabawek.

Ubiór dziecka do przedszkola nie powinien zagrażać jego bezpieczeństwu: dzieci nie powinny mieć na sobie szelek, pasków (zwłaszcza z metalowymi klamerkami).

Piękne sukienki lepiej zostawić na specjalne okazje. Na co dzień trzeba się liczyć z tym, że dziecko, nawet to, które samodzielnie posługuje się łyżeczką może na siebie wylać sok lub zupę. Szkoda sukienki!

Bluzki, sweterki, i koszulki powinny być łatwe do zakładania i zdejmowania przez głowę. Pamiętamy o tym, że bluzeczkę ze zbyt wąskim wycięciem przy szyi jest łatwiej założyć, niż zdjąć. Dziecko samo sobie z tym nie poradzi.

Ubranie dziecka powinno być czyste, wygodne i estetyczne.

WYPRAWKA:

Ubranka do przedszkola:

obuwie zmienne – pantofelki - najlepiej na rzepy lub zatrzaski,

komplet ubrań do przebrania, np. koszulka, spodnie, majtki, rajstopy lub skarpetki – „na wszelki wypadek”.

Do leżakowania ( rozmiar leżaczka 132x60) :

piżamka,

pościel (160 x 200) , do tego koc + poduszka typu „Jasiek”).

Artykuły higieniczne:

szczoteczka, pasta do zębów i kubeczek

 

chusteczki higieniczne.

powrót